неділя, 14 травня 2017 р.

Будинок Полтавського цивільного губернатора (Старогубернаторський будинок) —

Будинок Полтавського цивільного губернатора (Старогубернаторський будинок) — пам'ятка історії та архітектури у Полтаві, що знаходиться у північно-східному секторі Круглої площі між вулицями В'ячеслава Чорновола і Монастирською.
Споруджений у 18061811 роках в стилі класицизму за типовим проектом 1803 року архітектора Адріяна Захарова. Пошкоджений у 1820 році внаслідок пожежі, згодом відбудований. Складається з центрального П-подібного в плані, триповерхового мурованого корпусу та двох одноповерхових Г-подібних флігелів, симетрично розташованих на кутах ділянки. Споруди об'єднано муром, що має проїзди і хвіртки. Головний фасад центрального корпусу акцентовано ризалітом з пристінним шестиколонним портиком тосканського ордера, що спирається на цокольний поверх. Портик увінчано невисоким горизонтальним аттиком. Первісне планунання було анфіладним, вхід — з дворового фасаду. Інтер'єри відзначалися багатим ліпним декором.
Будинок поруйновано у 1943 році, відбудовано з переплануванням у 19541956 роках за проектом архітекторів І. Шмульсона та В. Явникова.
Зараз у будинку розміщене Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Полтавській області.

Будинок Дворянського і Селянського банку

Будинок Дворянського і Селянського банку — пам'ятка історії та архітектури у Полтаві, що знаходиться на вулиці Соборності, 39. Банк споруджено у 19061909 роках інженером С.В. Носовим за проектом київського архітектора О. Кобелєва.
 Будівля мурована, двоповерхова, Г-подібна у плані. Зразок так званого «руського стилю» — течії стилю модерн, що відзначалася використанням стилізованих форм російської архітектури XVII століття. В оздобленні фасадів застосовані мозаїчні панно, різнокольорові керамічні вставки, скульптура, художній метал.

Будинок Полтавського губернського земства

Будинок Полтавського губернського земства — пам'ятка історії та архітектури у Полтаві, що знаходиться на площі Конституції, 2. Будинок споруджено у 19031908 роках за проектом архітектора Василя Кричевського, з використанням первісних проектів Є.І. Ширшова, М.О. Ніколаєва. Будинок Полтавського губернського земства став першим зразком нового українського архітектурного стилю (див. Український архітектурний модерн) на Полтавщині. Сьогодні використовується як Полтавський краєзнавчий музей.